Wykaz pomników przyrody na terenie gminy Suchy Las
1. Dąb Przy Radojewie
Dąb Przy Radojewie
Drzewo rośnie na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”, na terenie leśnym, w oddziale leśnym 217f, Leśnictwo Marianowo, Nadleśnictwo Łopuchówko. Znajduje się na terenie uczęszczanym, przy ścieżce turystycznej. Jest dorodnym drzewem, ale o mocno przerzedzonej i asymetrycznej koronie, która jest rozrośnięta w kierunku wschodnio-zachodnim. Pień drzewa okazały, z licznymi ranami i dziuplami, miejscami odpadająca kora. Pomnik jest oznakowany.
2. Dąb Chojnicki
Dąb Chojnicki
Drzewo rośnie na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”, na terenie leśnym, w oddziale leśnym 171g, Leśnictwo Marianowo, Nadleśnictwo Łopuchówko. Jest zlokalizowane w zagłębieniu, przy zejściu do terenu podmokłego, na delikatnym stoku. W pobliżu znajduje się cmentarz ewangelicki Chojnica-Morasko. Pomnik jest oznakowany.
3. Dąb Złotkowo I
Dąb Złotkowo I
Drzewo rośnie na obszarze leśnym, w okolicy skrzyżowania ul. Leśnej i ul. Dębowej w Złotkowie. Posiada rozłożystą, symetryczną i równomierną, ale przerzedzoną koronę. Pień jest bez uszkodzeń. Widoczne są zabliźniające się rany po wyciętych konarach. Pomnik jest oznakowany.
4. Dąb Złotkowo II
Dąb Złotkowo II
Drzewo rośnie na obszarze leśnym, w okolicy skrzyżowania ul. Leśnej i ul. Dębowej w Złotkowie. Posiada rozłożystą, lekko asymetryczną i przerzedzoną koronę, która jest rozrośnięta w kierunku zachodnim. Pień drzewa jest guzowaty, z widocznymi oznakami zgnilizny wewnętrznej (u podstawy pnia występują owocniki grzybów) oraz liczne dziuple i huby. Pomnik jest oznakowany.
5. Dąb Złotkowo III
Dąb Złotkowo III
Drzewo rośnie na obszarze leśnym, przy drodze asfaltowej – ul. Leśnej w Złotkowie. Drzewo o mocno zredukowanej koronie na skutek złamania głównego konara. Ciężar korony przeniesiony na konary boczne, które są zredukowane z długości. Drzewo wykazuje reakcję odroślową po redukcji konarów. Pień wydrążony, pusty. System korzeniowy nieuszkodzony. Pomnik jest oznakowany.
6. Dąb Złotkowo IV
Dąb Złotkowo IV
Drzewo rośnie na obszarze leśnym, przy drodze asfaltowej – ul. Leśnej w Złotkowie. Posiada rozłożystą, symetryczną i przerzedzoną koronę. Na wysokości około 7 m rozwidla się na dwa przewodniki. Na pniu występują nieliczne guzy. Pomnik jest oznakowany.
7. Dąb Złotkowo VI
Dąb Złotkowo VI
Drzewo rośnie na obszarze leśnym, przy drodze asfaltowej – ul. Leśnej w Złotkowie. Posiada asymetryczną i przerzedzoną koronę, rozrośniętą w kierunku zachodnim. Posiada pień z widoczną listwą mrozową. Pomnik jest oznakowany.
8. Dąb Złotkowo V
Dąb Złotkowo V
Drzewo rośnie na obszarze leśnym, przy drodze asfaltowej – ul. Leśnej w Złotkowie. Posiada symetryczną, przerzedzoną koronę. Pień z guzami od strony zachodniej, z oznakami zgnilizny wewnętrznej. Pomnik jest oznakowany.
9. Dąb Wyniosły
Dąb Wyniosły
Drzewo rośnie na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”, na terenie leśnym, w oddziale leśnym 156d, Leśnictwo Marianowo, Nadleśnictwo Łopuchówko. Jest okazałym drzewem, o przerzedzonej i symetrycznej koronie. Pień drzewa okazały i prosty. Pomnik jest oznakowany.
10. Głaz Bogusławskiego
Głaz Bogusławskiego
Przedmiotowy pomnik przyrody znajduje się na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”. Stanowi granitowy głaz narzutowy, upamiętniający miejsce urodzin Wojciecha Bogusławskiego. Posiada wysokość: 2,45 m, obwód: 678 cm oraz obwód u podstawy: 616 cm. Znajduje się na polanie poligonu w Biedrusku, na terenie częściowo zagospodarowanym, lecz nieuczęszczanym. Na polanie występuje również niewielki pomnik ufundowany w 2008 r. przez Gminę Suchy Las, w postaci kamienia pamiątkowego „Ziemia z Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie – miejsca pochowania Wojciecha Bogusławskiego”. Pomnik jest oznakowany.
11. Dąb Siedmiopienny
Dąb Siedmiopienny
Drzewo rośnie na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”, na terenie leśnym, w oddziale leśnym 194j, Leśnictwo Złotkowo, Nadleśnictwo Łopuchówko. Jest drzewem, które posiada siedem współprzewodników o obwodach: 225 cm, 133 cm, 209 cm, 202 cm, 102 cm, 63 cm, 110 cm (mierzonych na wysokości 1,3 m od podstawy pnia). Korona jest rozłożysta, ale lekko przerzedzona, z licznymi suchymi gałęziami. Pień rozwidla się bezpośrednio przy gruncie. Pomnik jest oznakowany.
12. Morwa Biała
Morwa Biała w Zielątkowie
Drzewo rośnie w pasie gruntowej drogi gminnej ul. Morwowej w Zielątkowie. Korona drzewa jest bujna, asymetryczna, rozrośnięta w kierunku północnym. Pień główny rozwidla się na trzy pnie na wys. 2 m. Wielkość i barwa liści są typowe dla gatunku, drzewo owocujące. Pomnik jest oznakowany.
13. Morwa Czarna
Morwa Czarna w Zielątkowie
Drzewo rośnie w pasie gruntowej drogi gminnej ul. Morwowej w Zielątkowie. Korona drzewa jest nieregularna, asymetryczna, z silnie wybiegniętym nad drogę konarem. Część odziomkowa pnia z głębokim ubytkiem. Pień główny odchylony w kierunku drogi, zniszczony, złamany na wys. 4 m, w znacznym stopniu zmurszały z odchodzącą korą, widoczna zgnilizna wewnętrzna. Widoczne jest rozłamanie między sąsiadującymi konarami. Na pobocznicy pnia wypróchnienie sięgające od podstawy do wysokości 2,5 m i szerokości 0,35 m, z zabliźniającymi się ranami. Występują liczne dziuple i pojedyncze owocniki grzybów. Wielkość i barwa liści są typowe dla gatunku, drzewo owocujące. Pomnik jest oznakowany.
14. Dęby Marianowskie
Dęby Marianowskie
Drzewa rosną na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”, na terenie leśnym, w oddziale leśnym 202a, 202b i 202c, Leśnictwo Marianowo, Nadleśnictwo Łopuchówko. W pobliżu przebiega ścieżka rowerowa. Częśc drzew jest obumarłych. Zgodnie z postanowieniami art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody na terenach niezabudowanych, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu. Szczegółowy opis każdego drzewa przedstawiono w oddzielnym zestawieniu.
15. Dęby Łagiewnickie
Dęby Łagiewnickie
Drzewa rosną na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”, na terenie leśnym, w oddziale leśnym 231o, Leśnictwo Złotkowo, Nadleśnictwo Łopuchówko. W pobliżu znajduje się pomnik „Ofiarom hitleryzmu, mieszkańcom z Łagiewnik i sąsiednich wsi – straconym i zamęczonym w więzieniach za ujęcie lotników niemieckich w dniu 2 września 1939 r.”. Szczegółowy opis każdego drzewa przedstawiono w oddzielnym zestawieniu. Drzewa są oznakowane.
16. Dęby Przy Warcie
Dęby Przy Warcie
Drzewa rosną na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”, na terenie leśnym, w oddziale leśnym 216a, Leśnictwo Marianowo, Nadleśnictwo Łopuchówko. W pobliżu znajduje się ścieżka rowerowa. Drzewo nr 1: dorodne drzewo, o rozłożystej, przerzedzonej i asymetrycznej koronie, która jest rozrośnięta w kierunku wschodnim. Pień drzewa bez oznak chorobowych, z nielicznymi guzami. Drzewo nr 2: dorodne drzewo, o rozłożystej, przerzedzonej i asymetrycznej koronie, która jest rozrośnięta w kierunku północnym. Drzewa są oznakowane.
17. Dąb Na Poligonie
Dąb Na Poligonie
Drzewo rośnie na obszarze Natura 2000 PLH300001 „Biedrusko”, na terenie leśnym, w oddziale leśnym 91l, Leśnictwo Gołaszyn, Nadleśnictwo Łopuchówko, przy drodze gruntowej. Jest dorodnym drzewem, o rozbudowanej, przerzedzonej i asymetrycznej koronie, która jest rozrośnięta w kierunku północno-zachodnim. Pomnik jest oznakowany.
18. Platan Przy Starej Szkole
Platan Przy Starej Szkole
Drzewo rośnie w sąsiedztwie biblioteki publicznej od strony ul. Poznańskiej w Chludowie. Platan jest drzewem owocującym, o rozłożystej, gęstej, żywozielonej, symetrycznej koronie. Pień główny rozwidla się na dwa pnie na wys. 4 m, z charakterystycznymi dla gatunku zgrubieniami. Pomnik jest oznakowany.
19. Daglezja Zielona
Daglezja Zielona
Drzewo rośnie w parku przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Biedrusku, na terenie stanowiącym zespół parkowy w Biedrusku, wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu z dnia 19.01.1978 r., pod numerem 1778/A. Daglezja jest drzewem o żywozielonej, rozłożystej i symetrycznej koronie. Pomnik jest oznakowany.
20. Dąb Czerwony
Dąb Czerwony
Drzewo rośnie w parku przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Biedrusku, na terenie stanowiącym zespół parkowy w Biedrusku, wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu z dnia 19.01.1978 r., pod numerem 1778/A. Dąb jest drzewem o rozłożystej, żywozielonej, mocno wyniesionej i asymetrycznej koronie, rozrośniętej w kierunku północnym. Na wysokości 3 m znajduje się U-kształtne rozwidlenie silnego konaru. Pomnik jest oznakowany.
21. Dąb Złotkowo VII
Dąb Złotkowo VII
Drzewo rośnie na niewielkiej skarpie, w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego w Złotkowie. Posiada rozłożystą, gęstą, żywozieloną, lekko asymetryczną koronę, rozrośniętą w kierunku południowo-wschodnim. U podstawy pnia występuje ubytek zapchany kamieniem polnym i deską. Powyżej pęknięcie pnia – przypominające listwę mrozową. Pomnik jest oznakowany.
22. Wiąz W Biedrusku
Wiąz W Biedrusku
Drzewo rośnie w terenie zabudowanym przy ul. Parkowej w Biedrusku. Obszar wokół drzewa niezagospodarowany i nieużytkowany. Wiąz jest drzewem o zdrowej, żywozielonej i symetrycznej koronie. Posiada dwa równoważne pnie rozchodzące się pod ostrym kątem, pomiędzy którymi stwierdzono początki formowania się wiązania naturalnego. Pień z charakterystycznymi dla gatunku zgrubieniami. Pomnik jest oznakowany.
23. Dąb Niepodległości
Dąb Niepodległości
Drzewo rośnie w centralnej części miejscowości Golęczewo, na skwerze z pomnikiem figury Matki Bożej – Królowej Korony Polskiej. Znajduje się tu również tablica upamiętniająca mieszkańców Golęczewa poległych podczas II wojny światowej. Jest drzewem o rozłożystej, gęstej, żywozielonej, lekko asymetrycznej koronie, rozrośniętej w kierunku południowym. Pień prosty, bez wad i uszkodzeń. Pomnik jest oznakowany.
24. Dąb Gajowy
Dąb Gajowy
Drzewo rośnie przy ul. Gajowej w Suchym Lesie – zostało wkomponowane w drogę. Korona drzewa jest nisko osadzona, symetryczna. Pień rozwidla się na trzy przewodniki. Wszystkie rozwidlenia V-kształtne z niewielkim zakorkiem. Pomnik jest oznakowany.