TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

Judo


Uczniowski Klub Sportowy GIMNAZJON Suchy Las:
http://www.judo.suchylas.ple-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. komórkowy: 507030301

W Suchym Lesie sekcja judo funkcjonuje od 2003 roku. Był to jednocześnie moment założenia Uczniowskiego Klubu Sportowego „GIMNAZJON”. Judocy GIMNAZJON-u odnoszą znaczące sukcesy sportowe i są istotnym filarem klubu, a dla naszej gminy to wspaniała wizytówka.Główna mata treningowa znajduje się w Suchym Lesie, w budynku Gimnazjum im. Jana Pawła II, przy ul. Poziomkowej 11. Jako jeden z nielicznych klubów w Polsce posiadamy bezpieczną amortyzowaną matę. Harmonogram treningów, wskazówki jak do nas trafić, najistotniejsze wydarzenia w sekcji i mnóstwo dodatkowych informacji publikujemy na naszej stronie internetowej: http://www.judo.suchylas.pl
Trener
Współzałożycielem klubu UKS GIMNAZJON oraz założycielem sekcji judo był Henryk KUSZA, aktualnie prezes UKS GIMNAZJON Suchy Las, jednocześnie przewodniczący Rady Sportu w Gminie Suchy Las.

Będąc przez wiele lat zawodnikiem judo, w tym członkiem kadry narodowej, a następnie trenerem i wychowawcą, kolokwialnie rzecz ujmując zna ten sport od podszewki. Proponuje wysokie standardy wychowawcze, sportowe i organizacyjne. Aktualnie posiada stopień mistrzowski (2 DAN – NIDAN – czarny pas), jest sędzią okręgowym judo. Na treningu punktualny, wymagający, dokładny, taktowny, dobrze zorganizowany – tego też uczy swoich podopiecznych. Poza matą świetny kompan, z dużym poczuciem humoru i sporą dawką autoironii; ojciec dwójki dzieci, które również zajmują się sportem; wraz z małżonką – sportsmenką – świadomie wybrali i realizują się m.in. poprzez sport. O swoich wychowankach-judokach mówi tak: „…to wielka satysfakcja dla mnie jako trenera, gdy zawodnik zaczyna dostrzegać równowagę między pokorą a pewnością siebie, gdy umie poradzić sobie z przegraną ale również z wygraną, gdy każdy sukces w sporcie pozytywnie stymuluje tego młodego człowieka do jeszcze lepszych wyników w szkole z pozostałych przedmiotów, (…) punktem zwrotnym dla każdego z nich jest rozpoczęcie konsekwentnie pracy nad sobą i samodoskonalenie. To wartość dodana wynikająca z uprawiania judo w naszym klubie…”.
Istota treningów judo
Wszyscy ćwiczący są podzieleni na grupy w zależności od wieku, wagi i stopnia zaawansowania. Zwracamy przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo. Osobno ćwiczą ci, którzy rozpoczynają. Ich początkowe treningi to przede wszystkim nauczenie nazewnictwa, wybranych technik obrony i ataku, podniesienie ogólnej sprawności fizycznej oraz kształtowanie odpowiednich zasad współżycia w grupie. Na tych pierwszych treningach młodzi adepci judo dowiadują się jakie są stopnie w judo, jakie są kolory pasów, jakie kryteria trzeba spełnić by otrzymać kolejny stopień. Ci najsolidniejsi i uzdolnieni sportowo szybko awansują w hierarchii.

 
Zawodnicy z większym stażem realizują w pełni zindywidualizowany proces treningowy, dostosowany do wydolności młodych organizmów. Trening judo uzupełniany jest pływaniem (już jesienią nie trzeba będzie wyjeżdżać poza Suchy Las), a raz w tygodniu spotykamy się z zawodnikami z innych klubów na tzw. randori (sparingach).
Pracujemy nad tym, by nasi zawodnicy osiągali przewagę w walce, by jej przebieg chłodno kontrolowali, by ataki i kontry były bezpieczne dla ćwiczących, by panować nad gniewem i lękiem, wychodzić z walki bez uszczerbku fizycznego i psychicznego.
Zasady judo
Zawodnicy judo walczą zazwyczaj na macie (tatami) kwadratowej o wymiarach 16 x 16m, z zaznaczonym polem walki 9-10m x 9-10m. Pole to ograniczone jest czerwonym pasem o szerokości 1m, a za nim znajduje się tzw. pas ochronny o szerokości 2,5m. Zawodnicy walczą w specjalnych ubiorach, tzw. judogach. Uszyte są one z białego lub niebieskiego mocnego materiału.

 

 
Na ubiór judoki składają się kaftan, spodnie i pas. Kolor pasa odpowiada stopniowi zaawansowania danego zawodnika. Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) wprowadziła następujące stopnie szkoleniowe (KYU):
6 kyu – rokkyu – pas biały
5 kyu – gokyu – pas żółty
4 kyu - yonkyu - pas pomarańczowy
3 kyu – sankyu – pas zielony
2 kyu - nikyu - pas niebieski
1 kyu – ikkyu – pas brązowy
 
Po nich są stopnie mistrzowskie DAN (jest ich 10). Rezultat walki w judo ocenia się na podstawie skuteczności stosowanych technik. Japończycy określają walkę w judo zasadą „ustąp aby zwyciężyć”. O zwycięstwie decyduje nie tylko własna sprawność, ale także szybkość w odgadywaniu zamiarów przeciwnika, a także umiejętność narzucenia mu woli w momencie przez nas wybranym. Oczywiście do przeprowadzenia konkretnych akcji niezbędna jest siła, ogólna bardzo dobra sprawność fizyczna i wytrzymałość.
 
Dlaczego judo w Suchym Lesie?
1.W Gimnazjum im. Jana Pawła II, przy ul. Poziomkowej 11 mamy najlepszą w Wielkopolsce infrastrukturę dla judo, w tym przede wszystkim bezpieczną, amortyzowaną matę.
 

2.Realizujemy zindywidualizowany proces treningowy. Każdy zawodnik w zależności od stopnia zaawansowania, wydolności organizmu, wieku i aspiracji realizuje z personalizowany program treningowy. Centralnym punktem programu jest zawsze zdrowie i dobro zawodnika.
3.Bardzo dobre postrzeganie i przychylność władz Gminy Suchy Las dla tej dyscypliny sportu.
4.Od 2008 roku zawodnicy naszej sekcji mogą otrzymywać stypendia finansowe (od 300 do 1000PLN na miesiąc), nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia sportowe.

5.W proces treningowy wkalkulowane są wyjazdy na zawody krajowe (Bochnia, Warszawa, Wrocław, …) i zagraniczne (Węgry, Niemcy, Czechy, Francja). Przy takich okazjach jest możliwość poznawania innego języka, innej kultury, innych nacji.
6.Za osiągnięcia sportowe w judo uczeń otrzymuje dodatkowe punkty – równowartość wygrania olimpiad przedmiotowych (na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26 poz. 232). oraz cyklicznie wydawanej decyzji Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w sprawie przyjmowania do publicznych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na dany rok szkolny. zawodnicy otrzymują dodatkowe punkty podczas rekrutacji do gimnazjów, liceów, wyższych uczelni).
7.Judo jest bardzo popularnym sportem na świecie, prawie w każdej uczelni jest sekcja judo. Uczniowie, studenci wyjeżdżający do innych krajów, na uczelnie zagraniczne (w ramach np. wymiany –projekty: Sokrates, Erazmus) są traktowani na warunkach preferencyjnych (lepsze zakwaterowanie, dodatkowe wsparcie finansowe, możliwość lepszego rozwoju zawodowego, etc.).
8.Judocy z określonymi umiejętnościami znajdują dobrą pracę w służbach specjalnych, policji, wojsku, w służbach ochrony komercyjnej.
9. Doskonały, szybki dojazd do i z Suchego Lasu dla mieszkańców Poznania (z osiedla Piątkowo). Coraz liczniejsza grupa zawodników trenujących w Suchym Lesie to mieszkańcy Poznania.
10. Należyta dbałość kadry trenerskiej o zapewnienie wysokich standardów organizacyjnych, wychowawczych i sportowych.
11. Przyjazna atmosfera w sekcji; profesjonalna kadra trenerska; sukcesy judoków na turniejach w kraju i za granicą. Są tu wspaniali ludzie.
 
DLATEGO WARTO TRENOWAĆ JUDO W SUCHYM LESIE
 
Sekcja JUDO UKS GIMNAZJON Suchy Las - http://www.judo.suchylas.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. komórkowy:507030301
Ostatnio zmienianyczwartek, 27 luty 2014 15:09
Więcej w tej kategorii:« KarateLekkoatletyka »
Powrót na górę

Urząd Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 13,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8926-250

WWW: www.suchylas.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Herb Gminy Suchy Las

Straż Gminna w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 39
tel. 061 8125-181,
0606-310-419

Komisariat Policji w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 5,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8413-010,
tel. 698 084 696

Policja Poznań
tel. 061 8415-611,
8415-612

Straż Pożarna - tel. 998
Pogotowie Ratunkowe - tel. 999
Pogotowie Gazowe - tel. 992
Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Zakład Energetyczny Szamotuły
tel. 061 292-82-15

 

Zakład Komunikacji Publicznej
Suchy Las Sp. z o.o.
www.zkp.com.pl

Zakład Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o.
zgksuchylas.eu

GCI Sp. z o.o.
gci.suchylas.pl

Park Wodny OCTOPUS
www.octopus.suchylas.pl

wtorek, 28 stycznia 2020 roku
 
 
 
 
  • YouTube

  • Newsletter

    Jeżeli chcesz otrzymywać nowe informacje o tym, co dzieje się w naszej Gminie, na swoją skrzynkę wpisz adres email
    Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację klauzuli informacyjnej: Pobierz klauzulę informacyjną
  • FB

     

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Przeczytaj dostosowaną do zmian w prawie ochrony danych osobowych treść – polityka prywatności