TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

Zmiany w transporcie publicznym w Gminie Suchy Las
Transport publiczny jest jednym z niezwykle ważnych zadań gminy. Od 28 stycznia 2013 roku na terenie gminy Suchy Las zadanie to jest realizowane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, a wykonawcami usług są: gminna spółka Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las z siedzibą w Chludowie (linie 901, 902, 903, 904, 905, 907), Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu (linie nr 348 i 911) oraz Rokbus z siedzibą w Rokietnicy (linia nr 832).

Dzięki funkcjonowaniu w systemie transportu aglomeracyjnego mieszkańcy mogą korzystać z systemu PEKA oraz z takich samych ulg, jakie mają mieszkańcy Poznania. Znacznie ułatwia to podróżowanie po całej aglomeracji poznańskiej. Koszty funkcjonowania linii autobusowych ponoszone są przez Gminę i przekazywane w formie dotacji Miastu Poznań. Suchy Las jest na drugim miejscu w aglomeracji (pierwsze ma Poznań) jeżeli chodzi o wysokość dotacji przeznaczonej na transport. Wynosi ona około 7 mln zł rocznie. Tak wysoki koszt to efekt bardzo bogatej siatki połączeń komunikacyjnych. Rocznie autobusy ZKP przemierzają ok. 1 050 000  km, a dzienna liczba wszystkich połączeń autobusów gminy Suchy Las z Poznaniem wynosi ponad 150!

Pojawiające się nowe uwarunkowania, np. powstające na terenie gminy nowe osiedla, zakłady pracy, szkoły, a także polityka Poznania związana z budowaniem węzłów przesiadkowych przy wjazdach do miasta i ograniczaniem transportu kołowego w centrum miasta, prace nad powstaniem kolei metropolitalnej, oddziaływają także na nasz transport. Z tych względów Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu w porozumieniu z Urzędem Gminy Suchy Las przygotował zmiany w rozkładach jazdy komunikacji publicznej na terenie gminy Suchy Las. Zmiany, które przedstawiamy poniżej będą dotyczyły większości linii autobusowych na terenie gminy, obsługiwanych przez Zakład Komunikacji Publicznej w Chludowie.

Zmiany od 15 kwietnia 2017 roku

Linia nr 901

W przypadku linii nr 901 ograniczone zostaną wjazdy w dni robocze oraz weekendy do przystanku Suchy Las/Działki. Ponadto, w wyniku zmiany lokalizacji zatoki autobusowej przystanek Suchy Las/Kościół  w kierunku Poznania zmieni nazwę na Suchy Las/Os. Szafirowe.

Linia nr 904

Na podstawie licznych zgłoszeń i zażaleń mieszkańców ul. Jelonkowej oraz na podstawie podjętej uchwały na zebraniu mieszkańców osiedla Złotniki, zostanie zlikwidowana części trasy linii nr 904, przebiegająca ulicą Jelonkową. Zlikwidowane zostaną przystanki Złotniki/Tarninowa oraz Złotniki/Okrężna, a obsługę pasażerów przejmie nowa pętla autobusowa – przystanek o nazwie „Złotniki/Osiedle”, a także istniejący przystanek przy DK11 Złotniki/Łagiewnicka.

Linia nr 907 (kursy nocne)

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, od 21 kwietnia br. zostaje uruchomiona linia nocna, która będzie łączyła Chludowo z os. Sobieskiego w Poznaniu.  Trasa linii z drobnymi wyjątkami będzie przypominała trasę linii numer 907. Autobus zacznie kurs w Chludowie w kierunku os. Sobieskiego o godz. 0.30. Natomiast w drodze powrotnej z przystanku os. Sobieskiego autobus wyjedzie o godz. 1.30. Kurs z os. Sobieskiego będzie skorelowany z kursami na nocnej linii tramwajowej nr 201 z centrum Poznania.

Jeżeli chodzi o uruchomienie linii nocnej dla miejscowości Biedrusko prowadzone są w tej sprawie rozmowy z Gminami Czerwonak oraz Murowana Goślina. Szczegóły na temat połączenia będą znane po sfinalizowaniu rozmów z zainteresowanymi gminami i z ZTM.  

Zmiany od 24 czerwca 2017 roku

Linia nr 902

Część kursów w okresie wakacyjnym z os. Sobieskiego zostanie skrócona do pętli Morasko. Koszty te będą w całości finansowane przez miasto Poznań.

Linia nr 905 oraz linia nr 907

Linia numer 905 spośród wszystkich linii obsługiwanych przez Zakład Komunikacji Publicznej od wielu lat generuje najwyższe wydatki dla budżetu gminy (około 2,1 mln zł rocznie).  Wynika to z faktu długości linii oraz bardzo wysokich kosztów korzystania gminnych autobusów z Dworca Autobusowego PKS w Poznaniu. Nie bez znaczenia dla kosztów i organizacji linii jest to, że jest to linia posiadająca jeden z najgorszych  wskaźników punktualności, z oczywistych względów – wjeżdżania do zatłoczonego centrum Poznania.

W związku z tym, część kursów tej linii zostanie przeniesiona na linię nr 907. Tym samym linia nr 907 zyska dodatkowe połączenia w godzinach największej obsługi pasażerów w ciągu dnia. Zmiana ta pomoże pasażerom na szybsze podróżowanie do centrum Poznania. Z os. Sobieskiego w godzinach szczytu tramwaje kursują co 1-2 minuty i wszystkie wjeżdżają do centrum Poznania. Tramwaj z os. Sobieskiego na Dworzec Zachodni w Poznaniu jedzie 13 minut, podczas gdy autobus na podobnej trasie w godzinach szczytu nawet 3 razy dłużej.

Bilet seniora

W dalszym ciągu prowadzone są rozmowy w sprawie rozszerzenia biletu seniora na strefy B+C, czyli poza Poznań. Stanowisko Gminy Suchy Las w tym temacie jest pozytywne, natomiast jego wprowadzenie wymaga jeszcze uzgodnień przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu z kilkoma wahającymi się gminami. Przypomnijmy, że obecnie osoby powyżej 70 roku życia mogą korzystać z transportu ZTM bezpłatnie. Bilet seniora ma dotyczyć osób między 65 a 70 rokiem życia i ma kosztować 100 zł na cały rok na wszystkie strefy.

Wszystkie zmiany oraz rozkłady jazdy są dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu – www.ztm.poznan.pl oraz na stronie Urzędu Gminy Suchy Las – www.suchylas.pl.

Oprócz powyższych zmian aktualnie w trakcie przygotowania czy realizacji jest kilka innych tematów związanych z transportem publicznym.

Kursy z Biedruska do Urzędu Gminy

Od maja br. uruchamiane są dojazdy z Biedruska do Suchego Lasu dla mieszkańców chcących załatwić sprawy w Urzędzie Gminy. Bus będzie kursował w 1 i 3 roboczy poniedziałek miesiąca. Wyjazd z pętli przy ul. Zjednoczenia o godz. 9.40, przyjazd około godz. 10.00. Powrót do Biedruska z parkingu przed Urzędem Gminy o godz. 12.00. Przejazdy są bezpłatne.

Biletomat

Suchy Las będzie jedną z pierwszych gmin podpoznańskich, w których pojawi się biletomat. Zlokalizowany zostanie na artystycznym przystanku Suchy Las/Kościół. Poza zakupem biletów jednorazowych, będzie w nim możliwe doładowanie tPortmonetki, czy przedłużenie biletu okresowego na karcie PEKA. Płatności za bilety będzie można dokonać zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą.

Bilety ZTM można także zakupić i doładować w Punktach Sprzedaży Biletów na terenie gminy, które znajdują się w EURO-SALONIE w Galerii Sucholeskiej, Eurokiosku przy Nowym Rynku w Suchym Lesie oraz w Biedrusku w kiosku przy sklepie DINO. Przypominamy również o możliwości doładowywania biletów okresowych oraz tPortmonetki poprzez Internet na stronie www.peka.poznan.pl. Przy zakupie biletu przez Internet należy pamiętać o jego transferze w kasowniku PEKA w dowolnym pojeździe poruszającym się w sieci Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Węzły przesiadkowe

W tym roku rozpocznie się modernizacja linii kolejowej Poznań-Piła, która potrwa około dwóch lat. W naszej gminie powstaną dodatkowe przystanki w Złotkowie i Złotnikach (Park Technologiczny). Jednocześnie trwają prace nad utworzeniem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, która na zmodernizowanych liniach ma prowadzić połączenia w ramach poznańskiej aglomeracji. Kursujące co 30 minut nowoczesne pociągi zapewnią dojazd do centrum Poznania w kilkanaście minut. Ta sytuacja spowoduje też zmiany w „naszym” transporcie. Konieczne będzie skomunikowanie części linii autobusowych z linią kolejową. Suchy Las już przygotowuje się do nowej sytuacji. Jeszcze w tym roku przy dworcu w Złotnikach powstanie węzeł przesiadkowy z przystankami autobusowymi, parkingami samochodowymi i rowerowymi, z drogami dojazdowymi, chodnikami i ścieżkami rowerowymi. A wszystko to dzięki pozyskanej przez Gminę dotacji z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w kwocie ponad 7,3 mln. zł. W ramach tej dotacji zostaną również zakupione 4 nowe autobusy, które pojawią się na naszych liniach w drugim półroczu. Na rozstrzygnięcie czeka kolejny konkurs, w którym Gmina stara się o dotację w wysokości 6,6 mln zł na budowę infrastruktury parkingowej, ścieżek rowerowych i chodników przy stacjach w Golęczewie i Chludowie. W złożonym wniosku uwzględniono także zakup 2 autobusów.


Marcin Buliński,
Damian Torba

 

 

Ostatnio zmienianyśroda, 05 kwiecień 2017 14:25
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Urząd Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 13,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8926-250

WWW: www.suchylas.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Herb Gminy Suchy Las

Straż Gminna w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 39
tel. 061 8125-181,
0606-310-419

Komisariat Policji w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 5,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8413-010,
tel. 698 084 696

Policja Poznań
tel. 061 8415-611,
8415-612

Straż Pożarna - tel. 998
Pogotowie Ratunkowe - tel. 999
Pogotowie Gazowe - tel. 992
Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Zakład Energetyczny Szamotuły
tel. 061 292-82-15

 

Zakład Komunikacji Publicznej
Suchy Las Sp. z o.o.
www.zkp.com.pl

Zakład Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o.
zgksuchylas.eu

GCI Sp. z o.o.
gci.suchylas.pl

Park Wodny OCTOPUS
www.octopus.suchylas.pl

środa, 25 kwietnia 2018 roku
 
 
 
 
  • YouTube

  • Newsletter

    Jeżeli chcesz otrzymywać nowe informacje o tym, co dzieje się w naszej Gminie, na swoją skrzynkę wpisz adres email
  • FB