Logo
Wydrukuj tę stronę

LGD KRAINA TRZECH RZEK w Brukseli promowała tradycje wielkopolskich świąt Wielkanocnych


27 marca 2018 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli był dniem Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski. Poseł do PE Andrzej Grzyb we współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim, reprezentującym Samorząd Wojewódzki, zaprosił do Brukseli przedstawicieli  LGD z całego regionu, by zrealizować wydarzenie „Europa przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym”. Do Brukseli przybyło 26 Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski, między innymi LGD Kraina Trzech Rzek, którą reprezentowała Pani Magdalena Przystałowska - wiceprezes LGD i Karolina Skowrońska.

W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD wdrażających Lokalne Strategie Rozwoju w ramach budżetu UE oraz przedstawienie ich rekomendacji na przyszłość. Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję do dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji co do rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020 roku. W panelu konferencji udział wzięli: Andrzej Grzyb poseł do PE współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL w PE, Krzysztof Grabowski - wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Blok - przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD, dr Czesław Siekierski - poseł do PE, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI), Josefine Loriz-Hoffmann - dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), Krzysztof Hetman - poseł do PE członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI), Krzysztof Wójcik - przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).

Wieczorem w największej przestrzeni wystawowej Parlamentu Europejskiego na stoiskach przygotowanych przez LGD prezentowano dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, video-prezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów – tematem przewodnim prezentowanej oferty były Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne.

 

Dziedzictwo kulinarne Krainy Trzech Rzek reprezentował chleb wypiekany przez Panią Hannę Krolczyk, właścicielkę firmy Wypiekarnia z Murowanej Gośliny, która otrzymała dofinansowanie w ramach Podejmowania Działalności Gospodarczej, przetwory owocowe produkowane przez państwa Gryszczeniów, soki jabłkowe z Tłoczni państwa Rembowskich oraz wędliny z Lokalnego Zakładu Masarskiego.

Inaugurację wieczoru wzbogaciły występy folklorystyczne młodzieżowego Szkolnego Zespołu z Bukówca Górnego, prezentujące m.in. ciągle żywe w regionie tradycje wielkanocne, jak „lotanie z klekotami” czy „ nowe lotko” oraz występy Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Występy wraz z prezentowaną ofertą wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją przybliżenia regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i z poza kontynentu.

Ostatnio zmienianyśroda, 18 kwiecień 2018 09:30
© GCI Sp. z o.o. All rights reserved.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Przeczytaj dostosowaną do zmian w prawie ochrony danych osobowych treść – polityka prywatności