TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

Czy powstanie nowa jednostka pomocnicza? - zobacz w suchylas.tv

konsult_glos Suchy Las chce się podzielić. Takie hasło wzbudzało i wzbudza emocje wśród mieszkańców stolicy naszej gminy. Na początku roku zawiązała się grupa, która zawnioskowała do Rady Gminy Suchy Las o utworzenie nowej jednostki pomocniczej. Wiadomo było wówczas, że tworzy się nowa karta w historii istnienia miejscowości. Pojawienie się nowych sygnałów o dążeniach „separatystów” pozostawało tylko kwestią czasu.

konsult_ogl

Zaczęły pojawiać się mocne słowa. Wnioskodawcy motywowali swoją inicjatywę dyskryminacją i brakiem realnego wpływu na decyzje inwestycyjne we wschodniej części Suchego Lasu. Odpowiedzią na wniosek była interpelacja Przewodniczącego Zarządu Osiedla Krzysztofa Pilasa do Wójta Grzegorza Wojtery. Zarówno interpelacja jak i odpowiedź oraz wszelkie dokumenty w sprawie wyodrębnienia nowej jednostki dostępne są na stronie Zarządu Osiedla http://osiedle.suchylas.net. Temat większości jest znany, jednak przypomnę, że w interpelacji poruszane zostały głównie zagadnienia finansowania  inwestycji w gminie i wpływem jednostek pomocniczych na realizację konkretnych inwestycji  oraz dyskryminacji wschodniej części Suchego Lasu. W odpowiedzi Wójt napisał, że w żadnych decyzjach władz nie było nigdy rozróżnienia na wschodnią i zachodnią cześć Suchego Lasu. O finansowaniu inwestycji decyduje Rada Gminy, Wójt jest zobowiązany jedynie treścią wniosków, w zakresie funduszu sołeckiego i priorytetu lokalnego. Powołanie nowej jednostki pomocniczej skutkować będzie więc przeznaczeniem dla niej kwoty priorytetu lokalnego w wysokości 15 000 EUR. Po odpowiedzi pojawił się wnioski Zarządu Osiedla o nie dzielenie Osiedla Suchy Las na dwie części.

31 maja, uchwałą Rady Gminy powołany został zespół konsultacyjny w składzie: Tomasz Mikołajczak, Stanisław Wróbel, Izabela Zeiske, Danuta Wilk, Grażyna Gronowska, Paweł Tyrka, Andrzej Rakowski. Zespół zwołał zebranie mieszkańców Suchego Lasu na dzień 12 września 2012 r. w hali Gminnego Ośrodka Sportu. Przedmiotem konsultacji był wniosek mieszkańców o utworzenie nowej jednostki pomocniczej o nazwie Suchy Las – Wschód, poprzez jej wyodrębnienie z osiedla Suchy Las.

Zebranie konsultacyjne zgromadziło w hali sportowo-widowiskowej 223 mieszkańców z prawem głosu. Większą frekwencją cieszyło się tylko zebranie w temacie telefonizacji miejscowości w latach ‘90 ubiegłego wieku.  Otwierający spotkanie radny Andrzej Rakowski zapowiedział, że 30 osób zgłosiło chęć zabrania głosu. Mówcy mieli do dyspozycji zaledwie 3 minuty. Wielu zrezygnowało i oddało swój głos z poparciem dla poprzedników.

Argumentacja przytaczana przez część osób uderzała w nutę zagrożenia jakie przysporzy nowy, „sztuczny” podział. Wskazywano zagrożenie dezintegracji, marnowania czasu grupy inicjatywnej poprzez zwoływanie różnego rodzaju zebrań i czytanie różnych pism (cyt. p. E. Baczyżmalski). Jest to zdanie części mieszkańców zachodniej strony Suchego Lasu. Zdanie to podzielane było również przez kilku mieszkańców cześć wschodniej, w tym członków zarządu osiedla i samego przewodniczącego zarządu, sugerujących brak zaangażowania podczas zebrań mieszkańców i wsparcia zarządu (cyt. W.Szulc). Wskazywano również brak możliwości realnego wpływu na inwestycje przez jednostkę pomocniczą. Na kontrargumenty nie trzeba było długo czekać. „Podział to słowo klucz, tylko ten klucz nie pasuje do tych drzwi. Suchy Las jest jeden” (cyt. D. Bożek). Stworzenie nowej jednostki ma służyć mieszkańcom, którzy czują, że nie są w pełni reprezentowani. Liczba mieszkańców przekroczyła dawno liczbę 6 tysięcy, średnia na jednostkę pomocnicza daje więc niespełna 1500 osób (cyt. J.Ankiewicz).  Konieczny jest więc nowy gospodarz, który jest w stanie postrzegać pewne potrzeby mniejszej grupy lokalnej. Zaznaczono, że stworzenie nowej jednostki nie zabierze części zachodniej środków pieniężnych, a wręcz przeciwnie pojawią się nowe środki z priorytetu lokalnego do zagospodarowania przez część wschodnią. Zarzucano zarządowi bezradność w sprawie rozwiązania problemu odoru ze składowiska odpadów. Grupa mieszkańców części wschodniej Suchego Lasu zmuszona była interweniować u wójta i radnych (cyt. R.Batko). Na koniec przytaczano przykład Poznania, gdzie w każdej dzielnicy miasta funkcjonuje kilka rad osiedlowych i w żaden sposób nie wpływa to na antagonizmy  pomiędzy mieszkańcami (cyt. S.Kmiecik).

Ostatnim punktem było głosowanie, w wyniku czego wniosek o powołaniu nowej jednostki pomocniczej został przyjęty 130 głosami za i 89 przeciw. Następnym krokiem będzie przygotowanie sprawozdania przez zespół konsultacyjny dla Rady Gminy. Rada natomiast podda pod głosowanie powołanie nowej jednostki pomocniczej o nazwie Suchy Las – Wschód.
konsult_wsch

Ostatnio zmienianypiątek, 28 grudzień 2012 14:29
Powrót na górę

Urząd Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 13,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8926-250

WWW: www.suchylas.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Herb Gminy Suchy Las

Straż Gminna w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 39
tel. 061 8125-181,
0606-310-419

Komisariat Policji w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 5,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8413-010,
tel. 698 084 696

Policja Poznań
tel. 061 8415-611,
8415-612

Straż Pożarna - tel. 998
Pogotowie Ratunkowe - tel. 999
Pogotowie Gazowe - tel. 992
Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Zakład Energetyczny Szamotuły
tel. 061 292-82-15

 

Zakład Komunikacji Publicznej
Suchy Las Sp. z o.o.
www.zkp.com.pl

Zakład Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o.
zgksuchylas.eu

GCI Sp. z o.o.
gci.suchylas.pl

Park Wodny OCTOPUS
www.octopus.suchylas.pl

sobota, 19 października 2019 roku
 
 
 
 
  • YouTube

  • Newsletter

    Jeżeli chcesz otrzymywać nowe informacje o tym, co dzieje się w naszej Gminie, na swoją skrzynkę wpisz adres email
    Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację klauzuli informacyjnej: Pobierz klauzulę informacyjną
  • FB

     

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Przeczytaj dostosowaną do zmian w prawie ochrony danych osobowych treść – polityka prywatności