Logo
Print this page

Przed nami długi majowy weekend


Pamiętajmy jednak, że to nie tylko dni wolne od pracy, czas relaksu i odpoczynku. Pierwszy, drugi i trzeci maja to trzy daty, które skłaniają do refleksji i za którymi stoją ważne wydarzenia.


1 maja
– Międzynarodowe Święto Pracy. Dzień ten wprowadzony został w 1889 roku przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago w roku 1886, domagających się poprawy warunków pracy i płacy. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce już w 1890 roku. W roku 1950 ówczesny rząd ustanowił dzień pierwszego maja świętem państwowym i tak jest do dzisiaj. W Kościele katolickim tego dnia obchodzone jest wspomnienie św. Józefa, patrona robotników, wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII w 1955 roku jako alternatywa dla laickiego Święta Pracy.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W przeciwieństwie do Święta Pracy, nie jest to dzień wolny od pracy. Obchodzony jest od niedawna. Ustawa z 20 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych w art. 6a wprowadziła następujący zapis: „Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Święto to ma przyczyniać się do propagowania wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Tego dnia powinniśmy pamiętać o wywieszeniu flagi narodowej na naszych domach, firmach i instytucjach.

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja. Wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesna spisana konstytucja. Święto Konstytucji Trzeciego Maja w wolnej Polsce ustanowione zostało uchwałą Sejmu Ustawodawczego w 1919 oraz ponownie w 1990 roku. To także święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

© GCI Sp. z o.o. All rights reserved.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Przeczytaj dostosowaną do zmian w prawie ochrony danych osobowych treść – polityka prywatności